Senaste händelserna

Karta som med röd fyrkant ramar in Gotland, Gotlands län Översiktskarta som visar hela Sverige med en markör som visar ungefär var händelsen inträffat

Bedrägeri

Bedrägeriförsök via SMS från "bensinbolag" riktas mot gotlänningar.

Gotland, Gotlands län

Under kvällen har polisen mottagit flera anmälningar om ett fullbordat bedrägeri och flera misstänkta bedrägeriförsök som riktats mot personer boende på Gotland. 
I samtliga fall rör det sig om SMS som ser ut att komma från ett bensinbolag. I SMS:et står det att någon har skapat ett konto i SMS-mottagarens namn. När mottagaren ringer det nummer som anges som kontakt försöker man förmå SMS-mottagaren att använda sig av bank-id och lämna ut bankuppgifter. 

Vid telefonkontakt med banker, andra finansinstitut med flera verksamheter är det viktigt att själv ta reda på vilket nummer den aktuella banken har. Ett telefonnummer som lämnats via SMS är inte att bedöma som säkert eller seriöst. 
Lämna aldrig ut kontouppgifter över telefon, och logga aldrig in med bank-id på uppmaning av en annan person om du inte är helt säker på vem du talar med.

Händelsekarta

Laddar karta...