Senaste händelserna

Karta som med röd fyrkant ramar in Jämtland, Östersund, Berg, Jämtlands län Översiktskarta som visar hela Sverige med en markör som visar ungefär var händelsen inträffat

Sammanfattning natt

Jämtland, ett urval av nattens polisverksamhet

Jämtland, Östersund, Berg, Jämtlands län

Kl 00:00-07:00, en person har fått medfölja för provtagning och förhör efter misstanke om narkotikabrott och två personer har omhändertagits för fylleri. Polisen har även hanterat en anmälan gällande misshandel på en krog i Åre. Vidare har  ett antal personer och fordon kontrollerats, som inte resulterat i någon brottsmisstanke. 

Två viltolyckor har anmälts till polisen under natten (i Östersund och i Härjedalen). Inga personskador har rapporterats.

I övrigt:

Kl 04:31, Berg

Larm om brand i fastighet och rök inomhus. Fyra personer uppges ha befunnit sig i bostaden och de har tagit sig ut.

Polis håller förhör och dokumenterar platsen. En anmälan gällande brand, utan misstanke om brott, upprättas.

Drabbad av inbrott eller är rädd för att bli?

På vår särskilda sida om inbrott kan du läsa mer om hur du gör för att bäst skydda dig mot inbrott och vad du ska göra om du har fått ett inbrott.

Händelsekarta

Laddar karta...