# Trafikkontroller i Jämtland – böter och inspektioner

> Trafikkontroll — Jämtland, Pilgrimstad, Bräcke Kommun, Gällö, Krokom, Strömsund, Hoting, Jämtlands län, Jämtlands län

- **Typ:** Trafikkontroll
- **Datum:** 3 veckor sedan (`2026-06-02T11:37:00+00:00`)
- **Plats:** Jämtland, Pilgrimstad, Bräcke Kommun, Gällö, Krokom, Strömsund, Hoting, Jämtlands län
- **Län:** Jämtlands län
- **Koordinater:** 62.91420, 15.23358

## Händelsetext

På E14 vid Pilgrimstad, Bräcke kommun, utfärdades tre ordningsböter på grund av hastighetsöverträdelser. Högst uppmätta hastighet var 76 kilometer i timmen på en 50-sträcka. Tre ordningsböter utfärdades på grund av felaktigheter gällande fordons belysning och tre flygande inspektioner utfördes.

I Gällö, Bräcke kommun, utfärdades två ordningsböter: Ena på grund av att ett fordon med användningsförbud kördes och den andra på grund av att bilbälte inte användes. Det utfördes även nykterhetskontroller i Gällö och samtliga som kontrollerades var utan anmärkningar.

På E14 i Krokom har tre flygande inspektioner utförts. En ordningsbot utfärdades på grund av felaktighet gällande belysning.

Alla som passerade nykterhetskontrollen i centrala Strömsund var utan anmärkningar.

Vid en trafikkontroll mellan Strömsund och Hoting körde en bilist fortare än tillåten hastighet. Bilisten nekade ordningsbot så en anmälan om hastighetsöverträdelse ska upprättas.

---

Hämtad från [Brottsplatskartan](https://brottsplatskartan.se/jamtlands-lan/trafikkontroll-jamtlands-lan-jamtland-503485). Originalhändelsen publicerades av Polisen. Data hämtas från Polisens RSS-flöden.
