Här följer en sammanfattning av nattens händelser.
Polisens regionledningscentral har mellan klockan 22.00-07.00 hanterat ett 70-tal ärenden som rör Jönköpings län.
Man gripen efter bråk
Strax före 01:00 larmas polis om ett bråk i en fastighet i Nässjö kommun. När mer information tillkommer verkar det röra sig om ett bråk mellan två personer som har någon form av relation till varandra. En man i 60-årsåldern grips misstänkt för misshandel av en kvinna. Den drabbade kvinnan har uppsökt vård, men i nuläget finns inga detaljerade uppgifter om skadeläget.
Utöver detta har polisen bland annat hanterat ärenden kopplade till psykisk ohälsa. Man har även, i sedvanlig ordning, genomfört rutinmässiga kontroller på eget initiativ eller efter larm från allmänheten.
Drabbad av inbrott eller är rädd för att bli?
På vår särskilda sida om inbrott kan du läsa mer om hur du gör för att bäst skydda dig mot inbrott och vad du ska göra om du har fått ett inbrott.