Senaste händelserna

Karta som med röd fyrkant ramar in Jönköping, Eksjö, Vaggeryds Kommun, Jönköpings län Översiktskarta som visar hela Sverige med en markör som visar ungefär var händelsen inträffat

Sammanfattning natt

Polisens regionledningscentral har hanterat runt 80 händelser under natten mellan 22.00 och 07.00 i Jönköpings län.

Jönköping, Eksjö, Vaggeryds Kommun, Jönköpings län

Här följer ett urval av nattens ärenden.  

01.03, Jönköping: En personbil stoppas i en rutinkontroll på länsväg 132 och föraren kontrolleras. Föraren, en man i 30-årsåldern, saknar behörighet att framföra fordonet, och misstänks för grov olovlig körning.

05.14, Eskjö: Polis larmas till bostadsområdet Bykvarn i Eksjö på grund av högljudd musik från en bil på gatan. Patrull stoppar och kontrollerar bilen, och föraren blåser positivt i polisens sållningsinstrument och misstänks därför för rattfylleri. Föraren, som är en man i 20-årsåldern, får följa med polisen för ytterligare provtagning. Även passageraren, som är en kvinna i övre tonåren, uppvisar tecken på att vara påverkad av någonting och får följa med för ytterligare provtagning.

06.23, Vaggeryd: Polis larmas om ett inbrott i ett stall i Vaggeryds kommun. Inringaren kopplas till 11414 för att upprätta en anmälan. Enligt initiala uppgifter ska tre dyra sadlar vara stulna. Flera sadelstölder har skett i Jönköpings län de senaste veckorna, och polisen uppmanar stall- och gårdsägare att vara uppmärksamma: https://polisen.se/aktuellt/nyheter/ost/2025/november/flera-fall-av-sadelstolder--sa-skyddar-du-dig/

Drabbad av inbrott eller är rädd för att bli?

På vår särskilda sida om inbrott kan du läsa mer om hur du gör för att bäst skydda dig mot inbrott och vad du ska göra om du har fått ett inbrott.

Händelsekarta

Laddar karta...