Senaste händelserna

Karta som med röd fyrkant ramar in Kapell, Huskvarna, Strängnäs, Jönköpings län Översiktskarta som visar hela Sverige med en markör som visar ungefär var händelsen inträffat

Stöld

Koppartak stals från ett kapell i Strängnäs.

Kapell, Huskvarna, Strängnäs, Jönköpings län

Någon gång under natten mellan den 3 och 4 mars har någon eller några personer stulit cirka 200 kvadratmeter koppartak från S:t Petri kapell i Strängnäs. En brottsplatsundersökning har gjorts och vissa spår har säkrats. Polisen är intresserad av iakttagelser från allmänheten för att komma vidare i ärendet. Det rör sig om stora mängder koppar som kräver ett fordon för transport. Om man har sett eller hört något i området uppmanas man att ringa polisen på 114 14 eller lämna tips via polisen.se.
Värdet av det stulna godset är också betydande då kilopriset ligger på 80-90 kronor.
Det här är den tredje stölden av koppartak från kyrkor eller kapell i Region Öst i år. Den 3 mars tillgreps cirka 90 kvadratmeter från Bråneryds kapell i Huskvarna, och den 14 februari stals 100 kvadratmeter från Oxelösunds kapell. Det finns inga misstänkta gärningspersoner i något av dessa fall.

Händelsekarta

Laddar karta...