# En man ha förts med ambulans till sjukhus efter att ha skadats på sin arbetsplats i området Västra Å i Åsbro.

> Arbetsplatsolycka — Åsbro, Askersund, Örebro län, Örebro län

- **Typ:** Arbetsplatsolycka
- **Datum:** 9 månader sedan (`2025-08-04T11:00:00+00:00`)
- **Plats:** Åsbro, Askersund, Örebro län
- **Län:** Örebro län
- **Koordinater:** 58.99789, 15.05999

## Händelsetext

Då polis anlände hade mannen redan avförts i ambulans. Skadeläget är oklart. Enligt vittnen på plats hade mannen, som är i 55-årsålden, fallit från en stege och ner på byggnadens betonggolv. Han hade bl.a. huvudskador.

Polispatrullen har upprättat en anmälan om arbetsplatsolycka där det kommer att utredas om någon brustit i sitt arbetsmiljöansvar.

---

Hämtad från [Brottsplatskartan](https://brottsplatskartan.se/orebro-lan/arbetsplatsolycka-askersund-asbro-en-man-ha-forts-med-ambulans-till-sjukhus-efter-att-ha-skadats-pa-sin-arbetsplats-i-omradet-vastra-a-i-asbro-332800). Originalhändelsen publicerades av Polisen. Data hämtas från Polisens RSS-flöden.
