# Det har varit en lugn natt i länet utan några större händelser. Nedan följer ett urval av ärenden som vi har hanterat.

> Sammanfattning natt — Örebro, Ringstorp, Örebro län, Örebro län

- **Typ:** Sammanfattning natt
- **Datum:** 2 månader sedan (`2026-03-24T06:28:00+00:00`)
- **Plats:** Örebro, Ringstorp, Örebro län
- **Län:** Örebro län
- **Koordinater:** 59.29158, 15.22802

## Händelsetext

Knivlagen, Ljusnarsberg kl. 23.52

I samband med att en patrull kontrollerar en bil så hittar de en kniv på en man i 25-årsåldern som fanns i bilen. Kniven är tagen i beslag och mannen är  misstänkt för brott mot knivlagen.

Stöld genom inbrott, Örebro kl. 02.05

Två personer har brutit sig in i ett vindsförråd i ett flerfamiljshus i Ringstorp. De blev upptäckta av boende och försvann från platsen. Polisen har varit på plats och sökt efter de misstänkta utan att hitta dem. Personerna fick bland annat med sig kläder från stölden.

Utöver detta har vi bland annat kontrollerat 13 personer eller fordon och hanterat två viltolyckor utan personskada.

---

Hämtad från [Brottsplatskartan](https://brottsplatskartan.se/orebro-lan/sammanfattning-natt-orebro-lan-det-har-varit-en-lugn-natt-i-lanet-utan-nagra-storre-handelser-nedan-foljer-ett-urval-av-arenden-som-vi-har-hanterat-498837). Originalhändelsen publicerades av Polisen. Data hämtas från Polisens RSS-flöden.
