Senaste händelserna

Karta som med röd fyrkant ramar in Söderstaden, Norrköping, Åby, Östergötlands län Översiktskarta som visar hela Sverige med en markör som visar ungefär var händelsen inträffat

Sammanfattning natt

Här följer en kort sammanfattning från nattens händelser.

Söderstaden, Norrköping, Åby, Östergötlands län

Polisens regionledningscentral har mellan klockan 22.00-07.00 hanterat ett 70-tal ärenden som rör Östergötlands län.

Larm om inbrott i Norrköping
Strax efter 05:00 får polisen information om ett befarat pågående inbrott i ett garage i Söderstaden i Norrköping. När polis kommer till platsen påträffas brytmärken på en dörr som leder till aktuellt garage. Man har kontrollerat området utan att hitta någon som misstänks för brott. En anmälan gällande försök till stöld genom inbrott skrivs.  

Trafikstörningar på E4
07:06 larmar SOS om en olycka på E4 i höjd med Åby norr om Norrköping där en personbil ska ha kört in i mitträcket. Polis har beordrats ut till platsen. I nuläget är det okänt om någon kommit till skada. 

Polisen har utöver detta bland annat larmats om flertalet trafikolyckor och trafikhinder som uppstått i länet under natten. Se till att du som trafikant anpassar din körning efter rådande väglag för att förebygga olyckor i trafiken. 

Drabbad av inbrott eller är rädd för att bli?

På vår särskilda sida om inbrott kan du läsa mer om hur du gör för att bäst skydda dig mot inbrott och vad du ska göra om du har fått ett inbrott.

Händelsekarta

Laddar karta...