Ungefärlig plats — markeringen visar området, inte exakt koordinat.
Lastbilschaufför gripen, E22.
Flera uppringare larmar om en lastbil som kör vingligt på E22 i höjd med Hörby, norrgående riktning. Vid flera tillfällen kör lastbilen in i mitträcket, men fortsätter sin färd. En medtrafikant vittnar om att hans bil träffats av föremål som flugit av lastbilen.
Ett flertal polispatruller skickas till området. Patruller signalerar åt föraren att stanna, men denne fortsätter att köra. En polisbil är nära att prejas av lastbilen.
Lastbilen stoppas i höjd med Kristianstad och föraren, en man i 65-årsåldern, grips. Han är misstänkt för drograttfylleri, försök till våld mot tjänsteman och grov vårdslöshet i trafik.
Drabbad av inbrott eller är rädd för att bli?
På vår särskilda sida om inbrott kan du läsa mer om hur du gör för att bäst skydda dig mot inbrott och vad du ska göra om du har fått ett inbrott.