Bråk på en skola i Nyköping.
14:36 Polisen får ett larm om ett bråk på en skola i Högbrunn i Nyköping. Ingen person ska vara allvarligt skadad men polisen är på plats med ett antal patruller för att dels skapa trygghet men också för att utreda vem som gjort vad. Det finns i nuläget ingen frihetsberövad. Polisen kommer att prata med personal och eventuella vittnen för att skapa en klar lägesbild av vad som inträffat. Läget beskrivs som lugnt på skolan.
17:04 Tre anmälningar om misshandel upprättas. Två personer är identifierade och är både misstänkta och målsägande. En är under 18 år och den andre är i 18-årsåldern. En tredje person, ej identifierad ännu, är också misstänkt för inblandning.
20:14 Den tredje personen är en man i 18-årsåldern som även han är både misstänkt och målsägande i fråga om misshandel.
Drabbad av inbrott eller är rädd för att bli?
På vår särskilda sida om inbrott kan du läsa mer om hur du gör för att bäst skydda dig mot inbrott och vad du ska göra om du har fått ett inbrott.