Senaste händelserna

Karta som med röd fyrkant ramar in Södermanlands län Översiktskarta som visar hela Sverige med en markör som visar ungefär var händelsen inträffat

Sammanfattning natt

Sammanfattning av nattens händelser.

Södermanlands län

Polisen har hanterat ett 50-tal ärenden i Södermanlands län mellan klockan 22 och 07. Inga grova våldsbrott eller allvarliga händelser har kommit till polisens kännedom.

Av dessa ärenden är ett tiotal relaterade till fyrverkerier och smällar. Inga personskador är rapporterade och inga frihetsberövanden har gjorts.

Under måndagen fick polisen ett stort antal larm från hela länet angående fyrverkerier. I flera fall har raketer skjutits mot fasader eller fordon. Denna hantering av fyrverkerier är livsfarlig och ofta är det unga personer som inte får hantera denna typ av pyroteknik som gör detta med stor risk för skador på sig själva, andra människor eller egendom. Via länken nedan kan man får utförlig information om vad som gäller.

https://polisen.se/tjanster-tillstand/tillstand-ansok/fyrverkerier/fyrverkerier-infor-nyar--tank-pa-det-har/

Drabbad av inbrott eller är rädd för att bli?

På vår särskilda sida om inbrott kan du läsa mer om hur du gör för att bäst skydda dig mot inbrott och vad du ska göra om du har fått ett inbrott.

Händelsekarta

Laddar karta...