Ungefärlig plats — markeringen visar området, inte exakt koordinat.
Skottlossning mot bostad i Hässelby – förundersökning inledd
Polis är på plats och pratar med vittnen och för att leta efter eventuella gärningspersoner. I arbetet med att söka efter misstänkta har ett större antal personer kontrollerats.
Det finns tecken på att det skjutits in i bostaden och en förundersökning om grovt vapenbrott och försök till mord är inledd. Det har varit personer hemma i den aktuella bostaden men ingen är fysiskt skadad.
Polisens kameraoperatörer tittar igenom den kameror som finns i området och polishund söker efter spår vid brottsplatsen och en teknisk undersökning av brottsplatsen kommer att ske.
Uppdatering den 3 juni kl 05:30
Två personer är gripna som misstänkta i ärendet. Gripandena gjordes under natten.
Uppdatering den 3 juni kl 05:55
De två unga männen är anhållna och båda är tonåringar över 15 år.
Källa: https://polisen.se/aktuellt/handelser/2026/juni/2/02-juni-23.32-skottlossning-misstankt-stockholm/
Drabbad av inbrott eller är rädd för att bli?
På vår särskilda sida om inbrott kan du läsa mer om hur du gör för att bäst skydda dig mot inbrott och vad du ska göra om du har fått ett inbrott.