Karta som med röd fyrkant ramar in Vasastaden, Emmy Rappes Gata, Stockholm, Stockholms län Översiktskarta som visar hela Sverige med en markör som visar ungefär var händelsen inträffat

Inbrott, försök I Vasastaden greps två personer misstänkta för försökt till inbrott.

Vasastaden, Emmy Rappes Gata, Stockholm, Stockholms län

Polisen fick information om att det pågick ett inbrott i ett förråd i en flerbostadsfastighet på Emmy Rappes gata.

Polisen grep personerna, en man och en kvinna, som är misstänkta för försök till inbrott. Mannen är även misstänkt för narkotikabrott genom innehav.

Uppdatering klockan 15:51

De två personerna som greps är inte längre frihetsberövade, de är fortsatt misstänkta i den pågående utredningen.

Drabbat av inbrott eller är rädd för att bli?

På vår särskilda sida om inbrott kan du läsa mer om hur du gör för att bäst skydda dig mot inbrott och vad du ska göra om du har fått ett inbrott.

Mest läst av andra