Senaste händelserna

Karta som med röd fyrkant ramar in Sundsvall, Njurunda, Östermalm, Örnsköldsvik, Själevad, Västernorrlands län Översiktskarta som visar hela Sverige med en markör som visar ungefär var händelsen inträffat

Sammanfattning natt

Ett urval av nattens polisverksamhet 22.00–07.00.

Sundsvall, Njurunda, Östermalm, Örnsköldsvik, Själevad, Västernorrlands län

Här följer ett urval av nattens händelser:

23.47 Trafikkontroll, Sundsvall:
Vid en trafikkontroll på E4, Njurunda, får två förare ordningsbot för hastighetsöverträdelse.

03.27 Sundsvall:
Polis beordras till Östermalm där en uppges röra sig kring parkerade bilar. Mannen försöker springa från platsen, men stoppas och grips. På mannen påträffas gods som misstänks vara stulet ur en parkerad bil. Detta tas i beslag. En anmälan gällande stöld upprättas.

05.56 Inbrott, Örnsköldsvik:
Polispatrull beordras till en kiosk i Själevad där åverkan har gjorts på fönsterrutor. Ingen mittsänkt gärningsperson finns kvar på platsen. Det är oklart om något har stulits. Kiosken spärras av för teknisk undersökning. En anmälan gällande stöld genom inbrott upprättas.

Övrigt:
Tre personer har omhändertagits enligt LOB, lagen om omhändertagande av berusade personer. En av dessa misstänks för ringa narkotikabrott (eget bruk).

Polisen har även utfört kontroller av personer och fordon som inte resulterat i någon brottsmisstanke.

Drabbad av inbrott eller är rädd för att bli?

På vår särskilda sida om inbrott kan du läsa mer om hur du gör för att bäst skydda dig mot inbrott och vad du ska göra om du har fått ett inbrott.

Händelsekarta

Laddar karta...