Detonation vid garage i Hökåsen.
Polisen får in flertalet samtal gällande en kraftig explosion i ett villaområde i Hökåsen i Västerås. Larmet inkommer vid 00.22 och första patrull är snabbt på plats.
Patrullen som först anländer till platsen kan konstatera att något detonerat vid en garageport. Detonationen har skett utomhus.
Inga uppgifter om personskador.
Polis spärrar av området och flertalet patruller med olika kompetens är på plats och jobbar i ärendet med bland annat dörrknackning och informationsinhämtning.
Allmänheten uppmanas att respektera avspärrningarna.
Polisen har inlett en förundersökning gällande allmänfarlig ödeläggelse samt brott mot lagen om explosiva varor.
Drabbad av inbrott eller är rädd för att bli?
På vår särskilda sida om inbrott kan du läsa mer om hur du gör för att bäst skydda dig mot inbrott och vad du ska göra om du har fått ett inbrott.