Flera samtal kommer in angående en kraftig smäll på Mintensgatan i Lunden.
Flera billarm börjar ljuda med anledning av smällen. Flera patruller samt räddningstjänst larmas ut till adressen.
Det fattas misstanke om att det eventuellt kan röra sig om smällare vid en gräsyta vid kyrkan, men patrull söker av marken utan att hitta något. Patruller kontrollerar även restaurangerna i området för att se så att det inte är något där inne som exploderat, men det finns ingenting som tyder på att något hänt där.
Det finns inga uppgifter om varken personskador eller materiella skador. Anmälan upprättas gällande brott mot ordningslagen, i övrigt inga fler åtgärder i nuläget.
Drabbad av inbrott eller är rädd för att bli?
På vår särskilda sida om inbrott kan du läsa mer om hur du gör för att bäst skydda dig mot inbrott och vad du ska göra om du har fått ett inbrott.