Senaste händelserna

Karta som med röd fyrkant ramar in Göteborg, Högsbotorp, Axel Dahlströms Torg, Hjuvik, Uddevalla, Alingsås, Västra Götalands län Översiktskarta som visar hela Sverige med en markör som visar ungefär var händelsen inträffat

Sammanfattning kväll och natt

Dagens presstalesperson är på plats.

Göteborg, Högsbotorp, Axel Dahlströms Torg, Hjuvik, Uddevalla, Alingsås, Västra Götalands län

21:38 Göteborg, rån
En man i 50-årsåldern kontaktar polisen och uppger att han blivit rånad av tre unga kvinnor i Högsbotorp. Kvinnorna ska med hot om våld tilltvingat sig kontanter och en mobiltelefon. Därefter uppges de ha flytt till fots, i riktning mot Axel Dahlströms torg. Polis åker till platsen och söker i området. Två tjejer i övre tonåren påträffas och kontrolleras. På tjejerna hittar patrullen misstänkt narkotika. En anmälan gällande narkotikabrott, innehav samt eget bruk, upprättas. En anmälan om rån upprättas separat, tills vidare utan misstänkt. Vårdnadshavare kontaktas.

02:23 Göteborg, försök till stöld genom inbrott
En man i 50-årsåldern kontaktar polisen och uppger att han precis avbrutit ett inbrott i ett garage i Hjuvik. Tjuvarna ska ha tagit sig in i garaget och rullat ut en motorcykel. Inringaren har jagat efter gärningspersonerna, tre till antalet, men inte hunnit ikapp dem. Polis åker till platsen och söker i området, bland annat med hund. Någon misstänkt person påträffas dock inte. En anmälan gällande försök till stöld genom inbrott samt försök till tillgrepp av fortskaffningsmedel upprättas.

02:54 Uddevalla, rattfylleri m.m.
En polispatrull anträffar ett krockat fordon i Egersberg, Uddevalla. Ingen förare syns till. Medan patrullen kontrollerar fordonet söker en annan patrull efter föraren. Omkring en halvtimme senare påträffas en till synes berusad kvinna i 35-årsåldern, gående längs en väg. Hon tas med för kroppsbesiktning, initialt misstänkt för grovt rattfylleri, vårdslöshet i trafik samt smitning från trafikolycksplats.

05:27 Alingsås, ringa narkotikabrott
Tågpersonal kontaktar polis efter att en agiterad man tagit av sig de flesta av sina klädesplagg och låst in sig på tågets toalett. En patrull möter upp tåget när det kommer in till stationen. Mannen kan säkras och tas med för kroppsbesiktning, misstänkt för narkotikabrott eget bruk.

Drabbad av inbrott eller är rädd för att bli?

På vår särskilda sida om inbrott kan du läsa mer om hur du gör för att bäst skydda dig mot inbrott och vad du ska göra om du har fått ett inbrott.

Händelsekarta

Laddar karta...