Dagens presstalesperson är på plats. Nedan följer ett urval av nattens händelser.
02:01, olaga intrång – Härryda
Väktare larmar polis om att någon obehörig tagit sig in på ett bibliotek i Mölnlycke. Det är ett rörelselarm som löst ut.
När patrull kommer till platsen har väktarna omhändertagit en man som säger sig ha somnat på en toalett i byggnaden. Mannen identifieras och en anmälan om olaga intrång är upprättad.
04:12, stöld genom inbrott – Partille
Polis larmas till en kontorslokal i Jonsered, efter att ett inbrottslarm löst ut. Väktare ska se en krossad fönsterruta och verktyg intill.
Flera patruller söker av lokalen och närområdet utan att hitta någon misstänkt gärningsperson. Det är ännu oklart om något stulits, men en anmälan om stöld genom inbrott är upprättad.
Drabbad av inbrott eller är rädd för att bli?
På vår särskilda sida om inbrott kan du läsa mer om hur du gör för att bäst skydda dig mot inbrott och vad du ska göra om du har fått ett inbrott.